Kanser hastalarında yumurta dondurma

Paylaş:

Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek olan kadınlarda ciddi önem arz etmektedir. Üreme çağındaki kadınlarda kanser görülme ihtimalinin yıllar içinde artacağı varsayılmaktadır. Kanser için cerrahi, radyoterapi veya kemoterapi görecek hastalarda yumurtalıkların kalıcı hasar görmesi ihtimali çok yüksek olduğundan, yumurta dondurma seçenekleri hakkında detaylı bilgilendirme yapılmalıdır.

         Özellikle kemoterapi ve radyoterapi, kanser tedavisinde başlıca kullanılan yöntemlerdir. Burada kullanılan doz, süre, hastanın yaşı, kullanılan ilaclar ve kanser tipine göre üreme potansiyeli etkilenmektedir. Bu tedaviler DNA kırıklarına yol açarak, normal hücre bölünmesini bozarak, yumurtalıkların ve rahmin kan akımlarını bozarak üreme fonksiyonlarını azaltır.

         Ne yazık ki bu hastalıklar ilk teşhis edildiklerinde ilk akla gelen kadınların üreme potansiyelleri olmamaktadır. Bu yüzden özellikle onkologların herhangi bir tedaviye başlamadan önce bu hastaları tüp bebek uzmanlarına yönlendirmesi hayati önemdedir.

 Yumurta toplama işlemi zor bir işlem midir? Aşamaları nelerdir?

        Adetin 2 veya 3. günü ultrason ve hormon değerlerine bakılarak yumurta uyarıcı bazı ilaçlar başlanır ve yaklaşık 8-10 gün kullanıldıktan sonra yumurtalar yeterli büyüklüğe ulaşır. Yumurta olgunlaştırıcı bir iğne yapıldıktan yaklaşık 36 saat sonra 15-20 dk’lık basit bir anestezi ile vajinal ultrason yardımı ile yumurtalar toplanır. Hastalar kesinlikle ağrı hissetmez ve işlemden 2 saat sonra taburcu olurlar.

       Eskiden deneysel aşamada olan yumurta dondurma işlemi, uzun yıllardır artık güvenilir bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Vitrifikasyon dediğimiz yeni yöntemlerle daha hızlı ve sağlıklı dondurma işlemleri yapılabilmektedir.

Paylaş:
Benzer Yazılar