Randevu için:+90212 213 88 88 | 533 957 80 90

Miyom Belirtileri

miyom

En çok 35 yaş üstü bayanlarda görülebilecek jinekolojik bir rahatsızlık olan miyomlar çeşitli belirtilerle varlıklarını bildirebilmektedirler.

Kimi miyom vakası hiç belirti vermeyeceğinden dolayı varlığı bilinmemektedir. Varlığını belirti ile bildirmeyen miyom çeşitleri tesadüfî bir şekilde jinekoloji muayenelerinde tespit edilebilmektedir. Bazı vakalarda hormon tedavileri ile miyomlar yok edilmeye çalışılmakta ancak bu kesin çözüm sağlayamamaktadır.

Miyomlar bulundukları alanlara göre çeşitli isimlerle anılabilmektedirler. Bu alanlarda yayılım ve komşu organlara dağlımla miyom belirtileri de daha keskin olabilecektir.

 Miyom tedavilerine yön verecek olan bu belirti ve miyomun yapısı hekime tedavi için yön belirleyebilecektir. Lokal anestezi ya da genel anestezi eşliğinde bir takım cerrahi operasyonlarla miyomlar tedavi edilebilecektir. 40 yaşını aşmış bayanların miyomdan kaynaklanan büyük sıkıntıları mevcutsa rahim tamamen alınabilecektir. Doğurganlığı devam eden ve gebelik düşünen bayanlardaki miyomlar temizlenirken yumurtalıklara ve rahme mümkün olduğunca zarar verilmeden işlemler gerçekleşecektir.

 Miyom belirtileri en genel ifade ile şu şekillerde olmaktadır;

• Cinsel birleşim sonrasında beklenmeyen kanama durumları

• Yoğun geçen adet kanamaları

• Ara kanamaların varlığı- tam adet gününün saptanamaması ve aralarda olabilecek lekelenmeler

• Sık idrara çıkmak miyom belirtileri arasında sayılmakta ancak daha nadiren görülmektedir

Miyomların rahim ağzını tıkaması ve tüplerin tıkanmasına sebep olabilecek miyomlardan ötürü gebelikler gecikebilmekte ya da gebelik miyomlara bağlı hiç mümkün olamamaktadır.

• Kanamaların yoğunluğuna bağlı olarak anemi vakalarının görülmesi

• Kuyruk sokumuna doğru artan ağrılar- kasık ağrıları- bel ağrıları

• Kabızlık durumları; miyomun büyüklüğüne bağlı olarak yaşanabilecek bir durumdur.

Miyomlar bağırsaklar üzerinde baskı yapabilecek ve gaitanın ilerlemesine engel olabilecektir.

miyom tedavisi

miyom çıkarma

Miyomlarda belirtilerden birisi de yineleyen bebek düşükleridir. Kadınlar gebe kalmayı planlarlarken miyomların varlığından habersiz olabilmektedirler. Jinekolojik muayeneler esnasında düşüklerde etken olarak miyomların saptanabileceği görülebilinmektedir. Bayanların en özel durumu olan adet kanamalarının yolunda gitmesi ya da gitmemesi kişiye ip uçları verebilmektedir. Çoğu zaman jinekolojik şikayetlerde regli kanamaları düzensizleşmekte ve rahatsızlığa ait ip uçları açığa çıkabilmektedir. Ağrılı adet kanamaları, ara dönemlerde kanamaların olması, isteyip de gebe kalamama durumu, aile bireylerinde miyomların varlığı önemlidir.

Bu miyom belirtilerinin şiddeti kadını sağlık kuruluşuna daha çabuk yönlendirecektir. Şiddetli miktarda pelvik ağrılarının varlığı ve aşırı vajinal kanamaların varlığı bu durumu acilleştirecektir. Çünkü kan kaybına bağlı olarak hemoglobin değeri düşecek ve organlar yeterince oksijenle kaynaşamayacaktır. İleri derecede kan kayıpları kişi için hayati önem taşıyabilecektir.

Miyomlardan dolayı yada her hangi bir sebepten dolayı mevcut olabilecek ara kanamalar muhakkak dikkate alınmalıdır. Çünkü bu durumlar ancak adet dönemi düzene girmemiş genç kızlarda yada menopoz dönemlerinde adet kesilmesi esnalarında yaşanabilecek durumlardır. Zaten menopoz döneminde kişi kendisini bilmiş olacak ve bu kanamalara yönelik hekim gerekli önlemleri alabilecektir.

 Miyom vakaları; yoğun kanamaya sebep vermişse ve aşırı ağrı yaşatıyorsa tedavisi acil yapılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Miyom Tedavisi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.