Dünya Standartlarında Embriyoloji Laboratuvarı

Brüksel Tüp Bebek Merkezi Dünya Standartlarında Embriyoloji Laboratuvarı

Yumurtalarınız, sperminiz ve embriyolarınız üzerinde çalışarak tüp bebek tedavinizde kritik role sahip olan embriyologlar ve teknisyenler, tedavinizi denetleyen klinik uzmanlar kadar deneyimli olmalıdır. Embriyoloji laboratuvarında çalışan bilim insanlarının alanlarındaki en üst düzey uzmanlık bilgisine ve teknik tecrübeye sahip olmaları beklenir.

Yumurta toplama işleminizin yapıldığı gün eşinizden elde edilen ve seçilen spermlerden 1 adeti 1adet olgun yumurtanın içine enjekte edilir (ICSI/IMSI). Tüm yumurtalarınıza bu işlem uygulanır. Bu işlemler kişiden kişiye değişmekle birlikte yaklaşık 6 saat sürer. Bir sonraki gün embriyologlarınız arayıp döllenme ve işleminiz konusunda size detaylı bilgi vereceklerdir.

İşleminiz kaç gün sürecek? Nasıl bilgi alacaksınız?

Yumurta toplama gününüzün Pazartesi (0.gün) olduğunu varsayalım. Salı (1.gün) günü döllenme bilgisi alırsınız. Çarşamba (2.gün), Perşembe (3.gün), Cuma (4.gün) veya Cumartesi (5.gün) rahime embriyo transferi planlanabilir. Yani en az 3, en fazla 6 günlük bir sürede transferiniz yapılmış olur. Bu süreci doktorlarınız ve embriyologlarınız belirleyecek. Sizleri sürekli arayıp bilgilendireceklerdir. Sizler de aklınıza takılan sorularınız için embriyologlarınıza ulaşabileceksiniz.

Sperm örneği ne zaman alınır?

Odanıza alındıktan sonra androloji laboratuarı en uygun zamanda sizi arayıp sperm örneği vermek için çağıracaklardır. Yani yumurta toplama günü eşlerin de gelmesi gerekmektedir. Örneği teslim ettiğinizde odanızda duş alabileceksiniz.

Spermlerin seçilmesi, hazırlanması ve ileri yöntemlerin uygulanması

Androloji laboratuarına teslim ettiğiniz sperm örneği çok sıkı güvenlik prosedürleri altında işleme hazırlanır. Yıkanan örnekte kaliteli ve hareketli spermler diğerlerinden ayrıştırılır. Asıl sperm seçimi çok daha titiz bir şekilde mikroskop altında yapılır. Merkezimizde tüm hastalarımız sperm seçiminde IMSI tekniği uygulanmaktadır.

Gerekli görüldüğü takdirde sperm seçiminde ileri yöntemler de kullanılır. Bunlar SPERM CHİP, PICSI, MYOKSİ, M.TESE gibi yöntemlerdir.

Embriyoların gelişim takibi ve güvenliği

Embriyolarınız rahimi taklit eden cihazlar içinde sadece size ayrılmış gözlerde takip edilmektedirler. Bütün aşamalarda çok sıkı ve katı güvenlik prosedürleri uygulanmaktadır.

Döllenme günü (1.gün) sonrasında (2.gün) embriyoların hücrelere bölünüp gelişmesi gerekir. Gününe uyumlu gelişim embriyologlarınız tarafından takip edilecek ve detaylı kayıtları tutulacaktır. Transfer gününüz de bu süreçte belli olacaktır. Uygun görülen tüm aşamalarda aranıp bilgilendirileceksiniz.

Hangi tekniklerin uygulanması gerektiğine nasıl karar verilecek?

Tedavi ve uygulanacak yöntemler kişiden kişiye, yaşa ve tüp bebek deneme sayınıza göre değişir. Doktorlarınız ve embriyologlarınız işlemleriniz daha başlamadan önce sizlere uygulanması gerekli görülen ileri tüp bebek yöntemlerinden bahsedeceklerdir.

Bu yöntemler: CO-CULTURE (yapay rahim) , IONOMICINE, AHA, RAHİM İÇİ UYARILMASI, GENETİK AYRIŞTIRMA (PGT,CGH,NGS), MİTOSKORLAMA, TOTAL EMBRİYO DONDURMA (vitrifikasyon), ERA, SPERM CHİP, PİCSİ, MYOKSİ, M.TESE vs.

Embriyoların seçilmesi ve rahime trasfer edilmesi nasıl yapılır?

Embriyoların içerdikleri hücre sayıları ve bu hücrelerin yerleşimi her günü için farklılık gösterir. Tüm bu günler için dünyada kabul görmüş kriterler vardır. Bu kriterlere uyan embriyolar rahimde daha kolay tutunur ve daha yüksek gebelik şansı verir.

Kararlaştırılan transfer gününüzde embriyologlarınız tüm gelişen embriyolarınızı tek tek inceleyecekler, sizler için en yüksek kalitede olanları seçip transfere hazır hale getireceklerdir. Transfer işleminizden önce embriyologlarınız odanıza gelip tüm gsüreci ve transfer edilecek emnbriyolarınızın durumunu fotoğraflarıyla detaylı bir şekilde sizlere anlatacaklardır.

Embriyoların dondurulması ve saklanması ne zaman yapılır?

Dondurulup saklanacak embriyolarınızın olup olmayacağı ancak transfer günü belli olur. Bu konuda odanızda detaylı bilgilendirmeyi transfer işlemi öncesi embriyologlarınız tarafından alacaksınız. Eğer transfer edilen embriyolarınız dışında başka kaliteli embriyolar da gelişmiş ise genellikle aynı gün, bazen de 1-2 gün sonrası dondurma ve saklama işlemi sizlerin de onayı alınarak yapılır (vitrifikasyon).

Tüm dondurulan embriyolarınız sadece size ayrılmış koordinatlarda, içinde sıvı nitrojen bulunan özel tanklarda, -196 ºC de çok sıkı güvenlik prosedürleri altında maksium 5 seneye kadar saklanır.

Dondurulmuş embriyo transferi nasıl yapılır? Tekrar ilaç tedavisi gerekli midir?

Embriyoların dondurulmasında en son teknik olan hızlı dondurma (vitrifikasyon) yöntemi uygulanır. Bu yöntem sayesinde çözüldüğünde embriyo başına %98 lere varan oranda canlılık elde edilebilinmektedir. Dondurulmuş embriyo trasnferi için tekrar hormon tedavisi görmenize veya yumurta toplanmasına gerek kalmaz. Sadece rahiminizin hazırlanması için basit bir süreç yaşar ve belirlenen günde transfer için merkezimize gelirsiniz. Onayların imzalanması için eşinizde o gün sizle gelmelidir. Aynı günün erken saatlerinde çözülüp canlılığından emin olunan embriyolar sizler bilgilendirildikten sonra transfer edilir. Üstelik bu çözülmüş embriyolarla gebelik şansınız taze denemeye göre daha az olmaz, hatta daha fazla olabilir. Sonraki süreçse normal bir tüp bebekteki gibi devam eder.
ArabicBulgarianDutchEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

Brüksel Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi
Adres: Esentepe Mahallesi, Sağlam Fikir Sk. No:4 34394 Şişli/İstanbul

+90 212 213 8888

Brüksel Tüp Bebek Merkezi Facebook Sayfası     Bize WhatsApp ile de ulaşabilirsiniz        Brüksel Tüp Bebek Merkezi Instagram Sayfası        Brüksel Tüp Bebek Merkezi Youtube Kanalı
Whatsapp ile ulaşabilirsiniz