Yumurtalık (Over) Kanseri

Yumurtalık (Over) Kanseri nedir?

Kanser, kısaca (ca), belirli bir organ veya dokuya ait hücrelerin normal dışı ve kontrolsüz olarak çoğalmasıdır. Kontrolsüz şekilde çoğan bu hücreler bir araya gelerek tümör adı verilen oluşumlara neden olur. Yumurtalıkta meydana gelen hücrelerinin normal dışı ve düzensiz olarak çoğalmasıyla oluşan tümör yapısı yumurtalık (over) kanseri olarak adlandırılır.

Hastalık erken tanı ile tedavi edilebilir ancak başlangıç dönemlerinde büyük şikayetlere yol açmadığından sinsi ilerleme gösterir. Dolayısıyla başlangıç evrelerinin belirtileri hakkında detaylı bilgi sahibi olunmalı ve tüm şikâyetler yumurtalık kanseri açısından değerlendirilmelidir.

Yumurtalık (over) kanseri için risk faktörleri

 • Hiç hamile kalmamış olmak
 • Kısırlık hikayesi
 • Ailede yumurtalık (over) kanseri olması

Yumurtalık (over) kanseri nasıl teşhis edilir?

Hastalığın erken döneminde belirtilerin silik olması ve hastanın dikkatini çekmemesi nedeniyle over kanserlerinin erken evre tanısının koyulması güç olmaktadır. Rutin jinekolojik muayene ve ultrasonografi, gerekirse bazı kan tahlilleri ( Ca-125) hastalara önerilmektedir. Kesin tanı cerrahi işlem ve patoloji sonucu ile belirlenir.

Cerrahi evreleme over kanseri tanısı ve tedavisi için gereklidir. Birçok kez cerrahi sonrası kemoterapi uygulanmaktadır. Özellikle ailesinde over kanseri olan hastalar rutin kontrollere gitmelidirler.

Yumurtalık (Over) Kanseri Tedavisi

Ultrasonografi ve Ca-125 tetkikleri incelenmelidir. Yumurtalık (over) kanseri tedavisi Kişiye özel yaklaşımla tedaviye karar verilmesi önemlidir: Hastanın yaşı, tümörün durumu, belirlenen evre dikkate alınarak tedaviye karar verilmelidir. Yumurtalık (over) kanseri tedavisinde kullanılan uygulamaları cerrahi ve medikal uygulamalar olarak açıklayabiliriz:
Cerrahi ve medikal tedavi: Kanser dokuları veya tüm rahim cerrahi operasyonla çıkarılması (Histerektomi) sonrasında onkoloji tedavisi planlanmalıdır. Medikal tedavi kapsamında kemoterapi ve radyoloji yaygın olarak kullanılmaktadır.

Histerektomi

Tüm rahmin vücut dışına çıkarılması işlemidir. Histerektomi ameliyatı abdominal (açık yöntem), vajinal ve laparoskopik (kapalı) olarak yapılabilmektedir. İlk tercih her zaman vajinal histerektomi yöntemidir. Eğer sadece vajinal olarak çıkarılamayacak ise laparoskopik olarak rahim çıkarılması tercih edilmelidir. Açık yöntem diğer yöntemlerin avantajları nedeniyle en son seçenek olarak hastalara sunulmalıdır.

Laparoskopik Histerektominin açık yönteme kıyasla avantajları

 • Daha iyi görüntüleme sağlar
 • Operasyon sırasında ve sonrasında komplikasyonu şansı daha azdır
 • Yara izleri minimal düzeyde olduğundan ağrı daha az hissedilir Daha az ilaç tedavisi gerektirir
 • Hastanede yatış süresi daha kısadır
 • Rutine dönüş daha hızlı sağlanır
 • Daha az maliyet gerektirir

Özetle, deneyimli cerrahlar tarafından uygulanan laparoskopik histerektomi hem hasta hem de cerrah için güvenli, konforlu ve avantajlı bir operasyondur ve komplikasyon oranları çok düşüktür.


Laparoskopik Histerektomi uygulanabilecek diğer durumlar

 • Myomlar Myomektomi yöntemiyle (myomun çıkarılması) veya gerekirse tüm rahmin laparoskopik olarak çıkartılabilir (histerektomi).
 • Rahim ağzının (serviks) erken kanserlerinde laparoskopik histerektomi yapılabilir.
 • Rahim içi dokusunun (endometrium) ilaçla durdurulamayan kanamalarında, atipik hiperplazi veya kanserlerinde laparoskopik histerektomi ve gerektiğinde lenfadenektomi (lenf bezlerinin çıkartılması ) yapılabilir.
ArabicBulgarianDutchEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

Brüksel Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi
Adres: Esentepe Mahallesi, Sağlam Fikir Sk. No:4 34394 Şişli/İstanbul

+90 212 213 8888

Brüksel Tüp Bebek Merkezi Facebook Sayfası     Bize WhatsApp ile de ulaşabilirsiniz        Brüksel Tüp Bebek Merkezi Instagram Sayfası        Brüksel Tüp Bebek Merkezi Youtube Kanalı
Whatsapp ile ulaşabilirsiniz