YUMURTA DONDURMA

Doğurganlığın korunması üreme tıbbında oldukça yeni bir kavramdır. Kadınlarda, üreme hücresi olan yumurtanın ileri bir tarihte kullanılmak için dondurulmasını ifade eder.

Yumurta Dondurma Nedir?

Yumurta dondurma, bir kadının yumurtalarını toplama, analiz etme, dondurma ve en sağlıklı olanlarının saklaması işlemidir. Saklanan yumurtalar ileri bir tarihte yardımcı üreme tedavileri kapsamında başarılı bir şekilde kullanılabilir.

Hangi durumlarda kullanılır?

Kadınlar çeşitli nedenlerle yumurta dondurmayı tercih edebiliyor. Bunlar arasında en sık karşılaşılan nedenler kanser gibi doğurganlığı etkileyen agresif tedaviler veya doğru eşi bekletmek, kariyer veya bunun gibi sosyal nedenlerden kaynaklanabilir.
  • Kişisel nedenlerle ileri yaşta çocuk sahibi olmayı düşünen kişiler
  • Doğurganlık durumu zayıflayan kişilerde Doğurganlık durumunuzu AmH testi ile öğrenebilirsiniz, şimdi bilgi alın
  • Kanser tedavisi görecek kişiler

Yumurta Dondurma Prosedürü

Yumurtaların dondurulması işlemi, Tüp Bebek (IVF) işleminin başlangıcı ile benzerlik göstermektedir, çünkü her ikisi de yumurtlama indüksiyonu ile başlar. Yumurtlama indüksiyonu veya kontrollü over hiperstimülasyonu sırasında, kadın mevcut yumurta sayısını artırmak için hormon ilaçları kullanır.

Normal yumurtlama sırasında bir yumurta salınır, ancak kontrollü yumurtalık hiperstimülasyonu birden fazla yumurta salınımına destek olur. Düzenli yumurtlamadan önce birden fazla yumurta üretmek için hastanın günde yaklaşık 10 ila 12 gün boyunca hormon alması gerekecektir.
Yumurta alımı, bir doktorun olgun yumurtaları foliküllerinde topladığı uzun sürmeyen bir cerrahi işlemdir. İşlem kapsamında kadın anestezist tarafından yatıştırılırak ultrason izlemesi ile vajinaya uzun bir iğne yerleştirilir. Toplanan yumurtalar daha sonra vitrifikasyon olarak bilinen bir flaş dondurma yöntemiyle dondurulur. Daha sonra ihtiyaç duyulacak ileri bir tarihe kadar güvenli bir şekilde laboratuvar ortamında saklanırlar.

Dondurulan yumurtaların saklanması kaliteli bir laboratuvar ortamı ve kayıt sistemi gerektiren, itina ile takip edilmesi gereken bir süreçtir. Merkezimizde bünyesinde bulunan embriyoloji laboratuvarı için uyguladığımız güvenlik sistemimiz hastalarımızın kişisel bilgileri ile merkezimizdeki kayıtlarının da kullanıldığı gelişmiş bir algoritma ile korunmaktadır. Yardımcı üreme tedavilerinde embriyoloji laboratuvarı ortamı ve kalitesinin önemi hakkında bilgi alın
ArabicBulgarianDutchEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

Brüksel Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi
Adres: Esentepe Mahallesi, Sağlam Fikir Sk. No:4 34394 Şişli/İstanbul

+90 212 213 8888

Brüksel Tüp Bebek Merkezi Facebook Sayfası     Bize WhatsApp ile de ulaşabilirsiniz        Brüksel Tüp Bebek Merkezi Instagram Sayfası        Brüksel Tüp Bebek Merkezi Youtube Kanalı
Whatsapp ile ulaşabilirsiniz