Tüp Bebek (IVF)

İn vitro fertilizasyon ya da halk arasındaki adıyla tüp bebek; bir yumurtanın sperm tarafından, vücut dışında suni olarak döllenmesi sürecidir. IVF, kısırlık tedavisinde diğer yardımlı üreme yöntemleri başarısız olduğunda kullanılan önemli bir tedavi yöntemidir.

Tüp Bebek (IVF)

Tüp Bebek (IVF) Nedir ?

Doğal şekilde gebelik şansı az veya hiç olmayan çiftlerde gebelik şansını artıran bir infertilite (kısırlık) tedavi yöntemidir. Bu yöntem kapsamında hormon ilaçları ile kadın yumurta hücreleri (oosit) geliştirildikten sonra yumurta toplama işlemi yapılır. Toplanan yumurtalar erkekten alınan spermlerle embriyoloji laboratuvarında döllenir. Bu işlem sonucu elde edilen embriyolar arasından en sağlıklı olan seçilerek kadın rahmi içerisine yerleştirilerek gebelik sağlanır.

Tüp Bebek Tedavi Riskleri

Aşılama tedavisinde kullanılan ilaçlar yumurtalıklarda birden fazla follikül gelişimine sebep olabileceğinden çoklu gebelik ihtimalinde artış olabilir. Ayrıca, tedavide kullanılan ilaçlar nadir de olsa bazı kişilerde aşırı hassasiyet oluşturabilir veya ilaçlara tepki vermeyebilir, bu gibi durumlar tedavinin bir sonraki menstrual döneme ertelenmesine neden olur.

Tüp Bebek Tedavisi Prosedürü

Yumurtalık Uyarılması ve Geliştirilmesi

Yardımcı üreme tedavilerinde ilk yapılan işlemlerden biri sayılan yumurtalıkların uyarılması işlemi, hamilelik şansını arttırabilmek için çeşitli ilaçlar ile takviye yapılarak sağlıklı ve verimli yumurta hücreleri oluşmasına yardımcı olma işlemidir.

Yumurtalıklar ilaçlar sayesinde uyarılır ve böylelikle yumurtlama döneminde daha sağlıklı foliküller elde edilmiş olur. Tedavi başladıktan sonra belirli aralıklarla kontrol muayenesi yapılırak, vajinal ultrasonografi ile gelişen foliküllerin sayısı ve büyüklüğü kontrol edilir. Yumurtalıkların ultrasonda gözlenen durumuna göre kanda östrojen incelemesine gerek duyulabilir. Yumurtaların uyarılması için gerekli süre kişiye göre değişken olmakla birlikte ortalama 10 -11 gündür.

Yumurta Toplama

Uyarılma sürecinde belirli bir olgunluğa ve kaliteye ulaşan yumurtalar çatlatma iğnesi uygulandıktan 34-35 saat sonra yumurta toplama işlemine hazır olur. Bu aşamada beklenen başarının sağlanması için zamanlama oldukça önem taşır: Belirlenen zamanda iğne doğru bir şekilde uygulanmalıdır.

Spermanın Hazırlanması

Tüp Bebek yönteminde sperm hazırlığı, spermlerin en iyi şekilde seçilip konsantre edilmesinden oluşur.

Yumurtaların Döllenmesi

Elde ettiğimiz yumurta hücreleri embriyoloji laboratuvarında sperm ile döllenir. Bu aşamada yumurta ve sperm kalitesine göre normal tüp bebek yöntemi veya mikroenjeksiyon yöntemi kullanarak döllenme sağlanır. 12 ile 16 saat süre zarfında döllenme işleminin gerçekleşmesi beklenir; döllenme mikroskop yardımıyla tespit edilir. Döllenme sonucu çifte bildirildikten sonra embriyo transferi için zamana karar verilir.

Gebelik Testi

Transfer işleminden 12 gün sonra gebelik testi yapılır. Gebeliğin oluşup oluşmadığı öğrenilir. Bu test açlık ve tokluk gerektirmeyen kanda BHCG dediğimiz bir kan testidir. Gebelik testi sonucu pozitif çıkan anne adayı bir sonraki aşama olarak ultrason için davet edilir.

Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Sperm testinde sperm sayısının çok az olması veya hiç sperm bulunmaması durumunda ne yapılır?

Sperm kalitesi düşük ise mikroenjeksiyon yapılır. Menide hiç sperm olmaması durumlarında ise testis içinde cerrahi olarak sperm aranması gerekir. Ayrıca, ROSI tekniği de sperm sorunu olan erkeklerde kullanılan bir diğer yöntemdir.

Tüp bebek tedavisi en fazla kaç defa denenebilir?

Deneme sayısında bir sınırlama bulunmaz. Özellikle nedeni belirsiz infertilite sorunlarında 8. - 10. denemelerde başarılı gebelik sağlayan çok sayıda vaka bulunmaktadır.

ArabicBulgarianDutchEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

Brüksel Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi
Adres: Esentepe Mahallesi, Sağlam Fikir Sk. No:4 34394 Şişli/İstanbul

+90 212 213 8888

Brüksel Tüp Bebek Merkezi Facebook Sayfası     Bize WhatsApp ile de ulaşabilirsiniz        Brüksel Tüp Bebek Merkezi Instagram Sayfası        Brüksel Tüp Bebek Merkezi Youtube Kanalı
Whatsapp ile ulaşabilirsiniz