İnsan embriyosu 46 kromozom içerir ve kromozomal anöploidiler olarak tanımlanan kromozom sayısındaki artış yada azalış embriyonun rahime tutunamadığı yada tutunduktan sonra düşükle sonuçlandığı gebeliklerin yaklaşık 50%’ inde karşımıza ana sebep olarak çıkmaktadır.

Tüp bebek yöntemleriyle geliştirilen embriyolarda preimplantasyon genetik taraması (PGS) kullanılarak kromozomal anormalliklerin tespit edilmesi mümkündür. Merkezimizde PGS amaçıyla yüksek doğrulukla sonuç veren ve çok gelişmiş bir genetik analiz yöntemi olan yeni nesil dizileme (NGS) tekniği kullanılmaktadır. Bu teknik kullanılarak kromozomal olarak normal (euploid) olan embriyonun seçilmesi mümkündür. Euploid embriyonun rahime transferiyle ise yüksek tutunma (implantasyon), düşük oranlarında azalma ve yüksek devam eden gebelik oranları elde edilebilmektedir.

Her nekadar normal kromozomal içeriğe sahip embriyo transferiyle daha yüksek başarı oranları elde ediliyor olsada bu oran malesef 100% değildir ve başka hücresel faktörlerin de gebeliği etkilediği düşünülmektedir. Gebelik başarısını etkilediği düşünülen faktörlerden biride hücrenin enerji kaynağı olan mitokondri organelidir. Mitokondri hücrenin en önemli yaşamsal organlerinden biridir ve kendi genetik materyalini (DNA) içermektedir.

Yapılan son çalışmalar embriyodaki artmış mitokondrial DNA miktarının, embriyonun yetersiz enerji seviyesine sahip olduğunu ve neticesinde embriyonun rahime tutunamasıyla bir ilişkisi olabileceğini göstermektedir. (Diez-Juan A, Rubio C et al. 2015)

MitoScore yöntemiyle birlikte, genetik tarama amaçlı NGS uygulanan embriyolarda hem embriyonun kromozomal yapısı hem de enerji yeterliliği tespit edilebilmektedir. MitoScore yöntemi NGS yöntemiyle entegre çalışmaktadır.

MitoScore Nedir?

MitoScore işlemi embriyonun enerji durumunun belirlenmesini sağlayan bir yöntemdir. Bu yöntemde, embriyodaki mitokondri organellerinin sahip oldukları genetik materyalinin (mtDNA) miktarı tayin edilmektedir. Testin sonuçunda mitoScor‘ u en ideal çıkan embriyonun rahime tutunma kapasitesinin daha yüksek olduğu görülmüştür.

Bu nedenle, özellikle PGS amaçlı NGS uygulanan ve kromozomal olarak normal oldukları tespit edilen embriyolar arasından öncelikle hangisinin transfer edileceğinin kararı, mitoScor sonucuna göre alınması tavsiye edilir.

Şunu unutmamak gerekir ki, mitoScor’ u yüksek çıkan, yani bu testle enerji yeterliliği az olduğu gösterilen embriyoların rahime tutunma ve sağlıklı doğumla sonuçlanma ihtimali halen vardır.

MitoScore, iyi embriyolar arasından en iyisini seçmeyi ve çiftlerin daha kısa sürede evlerine sağlıklı bebek götürmelerini sağlayan yöntemlerden biridir.

ArabicBulgarianDutchEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

Brüksel Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi
Adres: Esentepe Mahallesi, Sağlam Fikir Sk. No:4 34394 Şişli/İstanbul

+90 212 213 8888

Brüksel Tüp Bebek Merkezi Facebook Sayfası     Bize WhatsApp ile de ulaşabilirsiniz        Brüksel Tüp Bebek Merkezi Instagram Sayfası        Brüksel Tüp Bebek Merkezi Youtube Kanalı
Whatsapp ile ulaşabilirsiniz