AMH testi nedir? AMH testi  hangi durumlarda kullanılır?

Antimülleriyan Hormon (AMH), genellikle büyümeye başlayan küçük yumurtaların granülosa hücrelerinden salınan bir maddedir. Kadınlarda, ultrason ile bazen görünemeyen küçük hücreler hakkında bile bilgi verebildiği için, yumurtalık rezervi (yumurtalıkların çalışma kapasitesi) tespitinde son yıllarda kullanılan en önemli belirteçtir.

Kadın yaşı arttıkça, ultrasonda görünen yumurta hücrelerinin sayısı azaldığı gibi, AMH seviyeleri de düşmeye başlar. Menopoza yakın bir kadında çok düşük seviyeler tespit edilebildiği gibi, bazen polikistik over sendromu olup çok sayıda küçük yumurta hücresi olan kadınlarda çok yüksek (normalin 2-3 katı) AMH düzeyleri ile karşılaşılabilir.

Özellikle 35 yaş altı kadınlarda düşük AMH seviyeleri, erken menopoz için uyarıcıdır. Bu hastaları, gebelik isteği varsa biran önce tedaviye başlama veya henüz gebelik isteği yoksa yumurta dondurma seçenekleri hakkında bilgilendirmek gerekmektedir.

Adet döngüsü içinde herhangi bir günde AMH değerine bakılabilmesi bir avantajdır. FSH gibi diğer hormonların seviyelerinden etkilenmediği için bize yumurtalık rezervi ile ilgili daha güvenilir bilgi verir. Farklı adet dönemlerinde alınan AMH seviyeleri arasında genellikle çok büyük farklılıklar gözlenmez.

Tüp bebek hastalarımızda, tedaviye alacağımız yanıtı göstermekte başarılı bir belirteçtir. Düşük AMH seviyelerinde daha az yumurta elde edilirken, yüksek seviyelerde (polikistik over sendromu gibi) çok sayıda yumurta toplanabilir. Çok yüksek AMH seviyeleri yumurtalıkların aşırı uyarılması (hiperstimülasyon sendromu) riskini göstermesi bakımından önemlidir. Böyle durumlarda ilaç dozlarını daha dikkatli ayarlamak gerekir.

AMH değerlerinin analizi nasıl yapılır?

Yüksek                       ( AMH > 4 ng/ml )

Normal                      ( AMH 1.5-4 ng/ml )

Düşük                         ( AMH < 1.5 ng/ml )

Çok düşük                  ( AMH <0.5 ng/ml )

Çok düşük AMH seviyeleri tespit edildiği zaman, hemen endişeye kapılmamak fakat zamanı iyi kullanmak çok önemlidir. Çoğu zaman benim bebeğim olmayacak mı? gibi sorularla başvuran hastalarımıza, öncelikle AMH değerinin daha çok yumurta sayısıyla ilgili olduğu ve kaliteli yumurta geliştirme ve gebelik şanslarının olduğu bilgisini veriyoruz.

Sonuç olarak AMH seviyesi düşük bile olsa, belki tedaviyle çok sayıda yumurta/embryo gelişmeyecek veya dondurulacak embryo elde edemeyeceğiz fakat hala çok kaliteli-gebelik ihtimali yüksek olan embryolar elde edilebilir. Kliniğimizde, AMH değerinin 0.1 ng/ml nin altında olduğu durumlarda bile birçok gebelik oluştu, bu yüzden pes etmek yok, endişelenmek yok. Sadece zamanı iyi değerlendirmek lazım.

ArabicBulgarianDutchEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

Brüksel Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi
Adres: Esentepe Mahallesi, Sağlam Fikir Sk. No:4 34394 Şişli/İstanbul

+90 212 213 8888

Brüksel Tüp Bebek Merkezi Facebook Sayfası     Bize WhatsApp ile de ulaşabilirsiniz        Brüksel Tüp Bebek Merkezi Instagram Sayfası        Brüksel Tüp Bebek Merkezi Youtube Kanalı
Whatsapp ile ulaşabilirsiniz