Düzenli cinsel ilişki ve herhangi bir korunma yöntemi uygulamaksızın 12 ay süreyle hamile kalamama durumuna infertilite adı verilmektedir. Günümüzde yaklaşık her yedi çiftten biri bu sorun ile karşılaşmaktadır.

Tanımlamalar

Primer infertilite : Daha önce hiç hamile kalamamış olma durumu.

Sekonder infertilite : Daha önce hamile kalmış, ancak sonradan infertilite sorunu ile karşılaşma durumu.

Sterilite : Doğuştan kadında rahim yokluğu, sperm yokluğu, yumurta yokluğu veya bazı kromozomal hastalıklar gibi nedenlerle hiçbir şekilde hamilelik şansının olmaması durumudur.

Çiftler, ne zaman doktora başvurmalıdır ?

Bir yıl düzenli cinsel ilişkiye rağmen hamile kalınamıyorsa çiftlerin doktora başvurmaları önerilmektedir. İnfertilite konusunda kadının yaşı başarıyı etkileyen en önemli faktör olması nedeniyle 25 yaşında bir kadın da bu süre daha uzun tutabilir, veya 35 yaş üzerindeki bir kadın daha kısa süre içinde doktora başvurmalıdır. Özellikle daha önce kadın hastalıklarından ameliyat geçirmiş veya kendisinde veya eşinde bilinen bir hastalık veya problem saptanmış olanlar bu süreyi daha kısa (örneğin 6 ay) tutabilir.

Son yapılan çalışmalar infertilitenin sebeblerinin yaklaşık %35 bayan, %35 erkek ve %30 her ikisi kaynaklı olduğunu göstermiştir.

ArabicBulgarianDutchEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish
Whatsapp ile ulaşabilirsiniz