Tüp Bebek Tedavisinde Yumurta Toplama İşlemi

Yumurta toplama işlemi hafif bir genel anestezi altında yapılmaktadır.

Hasta jinekolojik masada yatırılır. Steril şartlar sağlandıktan altında ultrason probuna ince bir  kanalı olan parça (needle guide) takılır. Bu ince kanaldan geçirilen yumurta toplama iğnesi  ultrason ekranından takip edilerek yumurtalıklara girilir. Tek tek foliküllere girilerek  içerlerindeki sıvı boşaltılır. Tüplere toplanan sıvı, hemen laboratuarda  incelenir. Her bir folikül sıvısı içinde yumurta olup olmadığı embriyolog tarafından bildirilir.  Yumurta gelmediği takdirde özel sıvı verilerek folikül içine sıvı doldurulur ve tekrar boşaltılır.  “Flushing” veya “Folikül Yıkama” adı verilen bu işlem ile yumurta gelmeyen foliküllerden  yumurta alınmaya çalışılır. 10 mm üzerindeki tüm foliküller boşaltıldıktan sonra yumurta  toplama işlemine son verilir. Bu işlemin toplam süresi genellikle 30 dakikayı geçmemektedir. Toplanan yumurtalar özel solüsyonlar içinde inkübatör ile ayıklama (denüdasyon) ve değerlendirme işlemine kadar 3-4 saat bekletilir.

Yumurta toplama işleminden sonra çok kısa sürede kendine gelen hastamız odasına alınır. Opu işleminden sonra genellikle ağrı olmamakla beraber şayet hafif bir ağrı olursa  kısa sürede giderilmektedir. İşlemden 1-2 saat sonra hasta taburcu edilmekte o günü dinlenerek geçirmesi tavsiye edilmektedir. İşleme aç olarak gelen hastamız işlem sonrası merkezimizde verilen hafif kahvaltısını yapmakta sonra taburcu edilmektedir. Hastalarımız opu günü kesinlikle tam aç olarak (su dahil) gelmeleri gerekmektedir.

ArabicBulgarianDutchEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

Brüksel Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi
Adres: Esentepe Mahallesi, Sağlam Fikir Sk. No:4 34394 Şişli/İstanbul

+90 212 213 8888

Brüksel Tüp Bebek Merkezi Facebook Sayfası     Bize WhatsApp ile de ulaşabilirsiniz        Brüksel Tüp Bebek Merkezi Instagram Sayfası        Brüksel Tüp Bebek Merkezi Youtube Kanalı
Whatsapp ile ulaşabilirsiniz