Erkek infertilesinin değerlendirilmesinde çığır açan yeni bir yöntem.

Erkek İnfertilesi Nedir ve Mioxys Sistemi Ne işe Yarar?

Bir çiftin 12 ay boyunca düzenli cinsel ilişkiye girdiği ve korunma yöntemi uygulamadığı halde hamile kalamama durumudur. Daha önce hiç gebelik oluşmamışsa primer (birincil) infertilite; canlı doğumla sonuçlansın ya da sonuçlanmasın en az bir gebelik oluşmuş ise sekonder (ikincil) infertilite olarak tanımlanır.

Günümüzde, çiftlerin yaklaşık %15 infertilite sorunuyla karşılaşmaktadır. Bu çiftleri yaklaşık %40 ‘ında sadece erkeğe bağlı, yaklaşık %40’ında sadece kadına bağlı, geri kalan %20’sinde ise hem kadın hem de erkek bağlı sorunlar infertilite sebebidir.

Erkek infertilitesi düşük sperm üretimi, anormal sperm fonksiyonu veya testisten spermlerin üreme kanalları yoluyla dışarı çıkmasını engelleyen blokajlardan kaynaklanabilir. Hastalıklar, yaralanmalar, kronik sağlık sorunları, yaşam tarzı seçimleri ve diğer faktörler de erkek infertilitesinde rol oynayabilir.

Erkek infertilitesi şüphesi olan hastalarda önerilen ilk test semen analiz testidir (spermiogram). Bu teste erkekten alınan semen örneğinde özellikle sperm sayısı, sperm hareketliliği, spermin morfolojik özellikleri ve canlılığı analiz edilir.

Mioxsys Sistem ise rutin semen analizinde belirlenemeyen spermin maruz kaldığı oksidatif stres düzeyini hızlı ve doğru şekilde ölçen en yenilikçi sistemdir.

Yüksek düzeyde oksidatif stres, lipid peroksidasyonu ve DNA hasarına neden olarak normal spermlere zarar verebilir ve zayıf sperm fonksiyonu ve kısırlığa neden olabilir. Spermde oluşan yüksek DNA hasar embriyo gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir ve gebeliğin oluşmamasına veya zayıf embriyo kalitesine bağlı erken dönem düşüklere sebebiyet verebilir.

Bu test özellikle
• İdiopatik (sebebi ve kökeni saptanamamış) erkek infertilitesi
• Erkek aksesuar bezlerinin enfeksiyonu (örnek: prostatit)
• Sigara içme öyküsü
• Yaşlı erkekler – 40 yaşın üstünde
• Başarısız IUI veya IVF/ICSI sikluslarının hikayesi
Olan hastalarımıza önerilmektedir. Sonuçun belirlenmiş limit değerlerinin üzerinde çıkması durumunda spermin maruz kaldığı oksidatif stres düzeyinin düşürülmesi önemlidir. Bu amaçla erkeğin yaşam kalitesini arttırması en az 3 ay boyunca oksidatif steresi azaltmaya yönelik antioksidan içeren destek ürünlerinden faydalanması gerekmektedir.

ArabicBulgarianDutchEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

Brüksel Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi
Adres: Esentepe Mahallesi, Sağlam Fikir Sk. No:4 34394 Şişli/İstanbul

+90 212 213 8888

Brüksel Tüp Bebek Merkezi Facebook Sayfası     Bize WhatsApp ile de ulaşabilirsiniz        Brüksel Tüp Bebek Merkezi Instagram Sayfası        Brüksel Tüp Bebek Merkezi Youtube Kanalı
Whatsapp ile ulaşabilirsiniz