Tüp Bebek Tedavisi Prosedürü

Yumurtalık Uyarılması ve Geliştirilmesi

Yardımcı üreme tedavilerinde ilk yapılan işlemlerden biri sayılan yumurtalıkların uyarılması işlemi, hamilelik şansını arttırabilmek için çeşitli ilaçlar ile takviye yapılarak sağlıklı ve verimli yumurta hücreleri oluşmasına yardımcı olma işlemidir.

Yumurtalıklar ilaçlar sayesinde uyarılır ve böylelikle yumurtlama döneminde daha sağlıklı foliküller elde edilmiş olur. Tedavi başladıktan sonra belirli aralıklarla kontrol muayenesi yapılırak, vajinal ultrasonografi ile gelişen foliküllerin sayısı ve büyüklüğü kontrol edilir. Yumurtalıkların ultrasonda gözlenen durumuna göre kanda östrojen incelemesine gerek duyulabilir. Yumurtaların uyarılması için gerekli süre kişiye göre değişken olmakla birlikte ortalama 10 -11 gündür.

Yumurta Toplama

Uyarılma sürecinde belirli bir olgunluğa ve kaliteye ulaşan yumurtalar çatlatma iğnesi uygulandıktan 34-35 saat sonra yumurta toplama işlemine hazır olur. Bu aşamada beklenen başarının sağlanması için zamanlama oldukça önem taşır: Belirlenen zamanda iğne doğru bir şekilde uygulanmalıdır.

Spermanın Hazırlanması

Tüp Bebek yönteminde sperm hazırlığı, spermlerin en iyi şekilde seçilip konsantre edilmesinden oluşur.

Yumurtaların Döllenmesi

Elde ettiğimiz yumurta hücreleri embriyoloji laboratuvarında sperm ile döllenir. Bu aşamada yumurta ve sperm kalitesine göre normal tüp bebek yöntemi veya mikroenjeksiyon yöntemi kullanarak döllenme sağlanır. 12 ile 16 saat süre zarfında döllenme işleminin gerçekleşmesi beklenir; döllenme mikroskop yardımıyla tespit edilir. Döllenme sonucu çifte bildirildikten sonra embriyo transferi için zamana karar verilir.

Gebelik Testi

Transfer işleminden 12 gün sonra gebelik testi yapılır. Gebeliğin oluşup oluşmadığı öğrenilir. Bu test açlık ve tokluk gerektirmeyen kanda BHCG dediğimiz bir kan testidir. Gebelik testi sonucu pozitif çıkan anne adayı bir sonraki aşama olarak ultrason için davet edilir.
ArabicBulgarianDutchEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

Brüksel Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi
Adres: Esentepe Mahallesi, Sağlam Fikir Sk. No:4 34394 Şişli/İstanbul

+90 212 213 8888

Brüksel Tüp Bebek Merkezi Facebook Sayfası     Bize WhatsApp ile de ulaşabilirsiniz        Brüksel Tüp Bebek Merkezi Instagram Sayfası        Brüksel Tüp Bebek Merkezi Youtube Kanalı
Whatsapp ile ulaşabilirsiniz