Tüp Bebek Laboratuvar İşlemleri Assisted Hatching

Yumurtanın ve döllenme aşamasından sonra oluşan embriyonun etrafında koruyucu bir zar bulunmaktadır. Bu zara zona pellucida adı verilmektedir.

Bu zarın pek çok önemli görevi vardır. En önemlileri şunlardır:

  1. Yumurtanın döllenmesinde (fertilizasyon) ve embriyonun beslenme ve gelişiminde rol alır.
  2. Polispermiyi önler; yani yumurta bir sperm ile döllendikten sonra bu zar başka spermlerin yumurta içersine girmesini önler.
  3. Embriyoyu korur ve bütünlüğünü sağlar.

Transfer edilen embriyoların etrafındaki zar, blastokist aşamasına geldiğinde kendiliğinden çatlamakta veya delinmektedir. Buna hatching denilmektedir. Zarın delinmesiyle birlikte blastokist zarın dışına çıkarak endometrium dokusu ile doğrudan temas etmekte ve tutunma işlemi gerçekleşmektedir. Bazı durumlarda bu olayın zorlaştığı veya gerçekleşemediği düşünülmektedir.

Tüp bebek uygulamarında embriyo transferi yapılmadan önce embriyonun etrafındaki dış zarın inceltilmesi veya tam olarak delinmesi işlemine Assisted Hatching denilmektedir. Zona pellucida’da açılacak bir delik, doğal hatching’i kolaylaştırmaktadır. Bu işlemi yapmaktaki amaç embriyonun tutunma şansını (implantasyon) arttırmaktır. Özellikle dondurulup çözülmüş embrioların dış zarlarına bu işlemin yapılması şarttır.

Assisted Hatching İşlemi çeşitli yöntemlerle yapılabilir (mekanik, asit tyroide kullanarak veya lazerle). Bizim merkezimizde lazerle Assisted Hatching yapılmaktadır . Güvenilir ve kullanışlı bir tekniktir. Uygulama süresi çok kısadır (5-20 msn).

Laser ışını mikroskop objektifinden geçip, odaklandığı noktada enerjisini zona pellucida makromolekülleri ve zona pellucida’daki sıvıya verir. Termal etki oluşur; Zona pellucida’da ısı artışına bağlı olarak erime oluşur. Açılan delik düzgün sınırlı ve kontrollüdür.

Assisted hatching kimlere yapılmaktadır?

  1. Tekrarlayan IVF başarısızlığı varsa
  2. Kadın yaşı 35’ten büyükse
  3. Dondurulmuş embriyo transferi öncesi
  4. Kalın zona pellucida varlığında (>15 µm)
  5. Anormal zona pellucida. Özellikle oval yapıdaki oosit ve embriyolarda zona pellucida tamamen veya kısmen çift katlı olabilir.
  6. Koyu sitoplazma
  7. Yaygın sitoplazmik fragmantasyon durumunda assisted hatching mutlaka yapılmalıdır.
ArabicBulgarianDutchEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

Brüksel Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi
Adres: Esentepe Mahallesi, Sağlam Fikir Sk. No:4 34394 Şişli/İstanbul

+90 212 213 8888

Brüksel Tüp Bebek Merkezi Facebook Sayfası     Bize WhatsApp ile de ulaşabilirsiniz        Brüksel Tüp Bebek Merkezi Instagram Sayfası        Brüksel Tüp Bebek Merkezi Youtube Kanalı
Whatsapp ile ulaşabilirsiniz