Tüp Bebek Tedavisinin Aşamaları

BU BÖLÜMDE TÜP BEBEK TEDAVİSİNİN AŞAMALARI, SİZLERİN DİKKAT ETMESİ VE YAPMASI GEREKENLERİ BULACAKSINIZ.

Çocuk sahibi olamama şikayeti olan hastalarımız istedikleri zaman randevu alıp muayene olabililirler. Ama biz özellikle adetin 2. veya 3. günü ilk muayeneye gelmelerini istiyoruz ki o gün alınacak kan testleri ( FSH , LH, E2, TSH, PROLAKTİN) bizim için daha doğru değerleri göstermektedir. Bu testler sayesinde sizin probleminizin bir kısmının tayini yapılabilindiği gibi tedavi sürecinizin planlanmasında da çok önemlidir. ( Aç olarak gelmenize gerek yoktur.)

İlk muayeneye gelirken lütfen elinizdeki daha önce yapılan tüm tetkik ve tedavi raporlarınıda yanınızda getirmeyi unutmayınız. Geçmişe ait bilgiler bizim için çok değerlidir. İlk muayeneye eşinizle birlikte gelmenizi özellikle tavsiye ediyoruz eşinizde sperm sorunu olsun olmasın.

Merkezimizin tedavi sistemini şu şekilde özetlemek mümkündür. Gereken tetkikler yapılmadan sorunun tesbiti yapılmadan direkt tedaviye başlanmaz. Amaç özellikle daha önce başarısız denemesi olan hastalarda aynı yolu izleyerek aynı sonuca ulaşmaktan kaçınmaktır. Şöyleki örnek vermek gerekirse eğer ultrason muayeneniz detaylı yapılmaz ise rahminizdeki bazı küçük ama önemli sorunları gözden kaçırabilir ve sizin boşuna zaman ve para kaybetmenize neden olabiliriz. Bizlerin öncelikli amacı ekonominizi zorlamadan sizi en kısa zamanda çocuk sahibi yapmaktır.

Diğer önemli bir konuda ilk muayene sonrası size tüm tedavi sürecinin maliyetinin ilgili arkadaşlar tarafından hesaplanıp net bir şekilde söylenecek olmasıdır ki bizce bu çok önemlidir. Böylece tedavi süresince kurumumuzda süpriz ödemeler ile karşılamazsınız. Hekimlerimiz kesinlikle maliyet konusunda bilgi sahibi değildir. Bu konuda tecrübeli ve yetkili arkadaşlarımız size yardımcı olacaklardır.

ÜCRET BİLGİSİ ALMAK İÇİN LÜTFEN 0532 7688925 nolu telefondan ÖZKAN VATANSEVER İLE TEMASA GEÇİNİZ.

Tüp bebek tedavisi adetinizin başladığı günün ertesi yani 2.veya 3. günü başlar. Bu tedavi sırasında folikül geliştirici ve sizden optimum kalite ve sayıda yumurta elde etmemizi sağlayacak olan ilaçlar kullanmanız gerekmekte. Bu ilaçların büyük bir kısmı kendi kendinize enjeksiyon yapabileceğiniz basit kullanımlı ve incecik uca sahip kalemler ile yapılmaktadır. Tedavi süreci boyunca aralıklı olarak folikül gelişimleri ultrason ve E2 değerleri ile takip edilecek ona göre optimum ilaç doz ayarı yapılacaktır. Bu süreç ortalama 10 gün sürmektedir.

Folikül büyüklükleri ve E2 istenen değerlere erişince çatlatma iğnesi verilerek yumurta toplama işlemi için saat ve gün randevusu verilir. Çatlatma iğnenizi (pregnyl veya Ovitrelle) kesinlikle tam saat ve gününde yaptırmanız çok önemlidir. Aksi taktirde yumurta toplamı işlemi sırasında yumurta elde edilemeyebilinir.

Yumurta toplama işlemi (OPU) hafif bir genel anestezi altında yapılmakta olup hastalarımız herhangi bir ağrı sızı duymadan ameliyathane şartlarında gerçekleştirilmektedir. OPU günü size söylenen saatte muhakkak merkezimizde olmanız çok önemlidir. Çünkü oluşacak bir gecikme yumurtaların kaybı ile sonuçlanabilir. Anestezi alacağınız için gece 24.00 ten sonra kesinlikle su dahil hiçbir şey yememeli ve içmemelisiniz.

Alınan yumurtalar Tüp bebek labaratuar ekibi embriologlarımız tarafından değerlendirilip aynı gün size durumları hakkında bilgi verilecektir. Yumurta toplandığı gün IMSI ile sperm seçimi ve bu spermler ile mikroenjeksiyon ICSI işlemi embriologlarımız tarafından yapılacaktır.

Bundan sonraki her gün öğleden sonraları aranıp size embriolarınız hakkında embriologlarımız bilgi verecektir. Hangi gün transfer işlemi yapılacağı bir gün öncesinden size bildirilecek ve eğer anestezi almayacaksanız bol su içip gelmeniz istenecektir.

Yumurta toplama ve transfer günü arasındaki süre 2 ila 5 gün arasında değişmektedir.

Kaçıncı gün trasfer yapılacağı embriologlarımız ve hekimlerimiz tarafından değerlendirilip karar verilmektedir.

Transfer işleminden sonra 2 saat merkezimizde yatarak dinlenmeniz sağlanacaktır. Daha sonrasında evinize veyahut konakladığınız yere gidip 3 gün daha istirahat etmeniz uygun olacaktır. Şehir dışından gelen hastalarımız bu istirahati istanbulda yapmaları daha uygun olacaktır.

Transfer işleminin yapıldığı gün size gebelik testini ne zaman yaptıracağınız söylenecek ve bundan sonra kullanacağınız ilaçlar yazılacaktır.

Merkezimizde kullanacağınız ilaçlar muhakkak ilgili hemşire hanımlar tarafından size detaylı olarak anlatılacaktır.

Özetlemek gerekir ise tüp bebek tedavisi adetinizin 2 . veya 3. günü başlanarak ortalama 20 günlük bir tedavi sürecidir. Çalışan hastalarımız için bu sürecin sadece yumurta toplama gününden itibaren başlayarak, transfer sonrası dinlenme dönemi dahil 5-8 günü izin kullanmaları uygun olacaktır.

T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından 2010 yılında  yayınlanan  yönetmeliğe göre artık ülkemizde 34 yaş ve altı vakalarda ilk iki denemede tek, 35 yaş ve üzeri vakalarda ve üçüncü IVF denemelerinde en fazla iki embriyo transferi uygun görülmektedir. Dolayısıyla iyi kalite ve gebelik şansı yüksek embriyo seçimi için iyi kalitede spermlerin seçilmesi daha da önem kazanmıştır. Aynı zamanda elde edilen kaliteli embriyo sayısının artışıda IVF başarısının artışına katkıda bulunur. İyi bir stimulasyonun yanısıra uygun spermlerin seçilmesiyle birlikte oositlerinde aktivasyonunu sağlamak gerekir. Dolayısıyla döllenme oranı artacaktır.

ArabicBulgarianDutchEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

Brüksel Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi
Adres: Esentepe Mahallesi, Sağlam Fikir Sk. No:4 34394 Şişli/İstanbul

+90 212 213 8888

Brüksel Tüp Bebek Merkezi Facebook Sayfası     Bize WhatsApp ile de ulaşabilirsiniz        Brüksel Tüp Bebek Merkezi Instagram Sayfası        Brüksel Tüp Bebek Merkezi Youtube Kanalı
Whatsapp ile ulaşabilirsiniz