Globozoospermi sperm hücrelerinin baş bölgesindeki akrozom yapısının bulunmaması (Tip I globozoospermi) veya akrozom yapısının çok küçük olması (Tip II globozoospermi) durumuna verilen isimdir.

Akrozom içinde bulunan enzimler döllenme ve yumurta aktivasyonu için gerekli olduğundan globozoospermi durumunda ICSI yapılmasına rağmen döllenme ya hiç olmaz yada çok az gerçekleşir. Bu durumda ICSI sonrası yumurta aktivasyonunu arttırmak için Iyonofor adı verilen kimyasal tetikleyiciler kullanılır. Akrozom reaksiyonunu başlatan esas uyarı, kalsiyumun hücre içine girmesidir. Kalsiyum iyonofor kültür medyumlarında rutin olarak bulunmamakta, seçilmiş hasta grupları için özel bir teknikle kültür medyumlarına eklenerek oositlerin aktivasyonu sağlanmaktadır. Böylece yüksek oranda döllenme elde edilebilir. Klasik IVF medyumlarıyla daha önceden hiç döllenme elde edilememiş hastalarda bu yöntemle başarıya ulaşılabilir.

Tip I ve Tip II globozoospermi

Merkezimizde İyonomisin adı verilen hücre içi kalsiyum kanallarını açarak yumurta ve sperm aktivasyonunu sağlayan özel bir molekül kullanılarak bu hasta grubunda yüksek döllenme oranlarıyla beraber iyi embriyo gelişimi elde etmekteyiz.

ArabicBulgarianDutchEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

Brüksel Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi
Adres: Esentepe Mahallesi, Sağlam Fikir Sk. No:4 34394 Şişli/İstanbul

+90 212 213 8888

Brüksel Tüp Bebek Merkezi Facebook Sayfası     Bize WhatsApp ile de ulaşabilirsiniz        Brüksel Tüp Bebek Merkezi Instagram Sayfası        Brüksel Tüp Bebek Merkezi Youtube Kanalı
Whatsapp ile ulaşabilirsiniz