Miyom

Miyom nasıl tedavi edilir?

Miyomların tedavi cerrahi olarak planlanır. Bulgulara, miyomun sayısına, yerleşim yerine, hasta yaşına ve çocuk isteğinin olup olmadığına göre cerrahi değişkenlik gösterir.

Miyomlarda en sık ameliyat nedenleri; Şiddetli kanamaya neden olarak kansızlığa yol açmaları, karın içi organlara bası yaparak şiddetli kasık ağrıları ve kabızlığa neden olmaları ve kısırlığa yol açmalarıdır. Özellikle rahim içine doğru veya rahim duvarında büyüyen miyomlarda bu şikayetler daha sık görülmektedir.
Rahim içine doğru büyüyen bir miyom histeroskopi (rahim içinin kamera ile görüntülenmesi ve cerrahi işlem yapılabilmesi) ile rahatlıkla çıkarılabilir. Rahim duvarında veya rahim dışına doğru büyüyen miyomlar ise Laparoskopi (kapalı yöntem) veya Laparatomi (açık yöntem) ile çıkarılmalıdır.

Yakın zamana kadar miyomların çıkarılması (miyomektomi) için geniş bir cilt kesisi ile açık ameliyat yapılmaktaydı. Hastanede kalış süresi ve normal fiziksel aktiviteye dönüş süresi çok uzamaktaydı. Fakat günümüzde miyomların %95’i Laparoskopi ile deneyimli cerrahlar tarafından çıkarılabilmektedir.
ArabicBulgarianDutchEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish
Whatsapp ile ulaşabilirsiniz