Miyom

Miyom nasıl tedavi edilir?

Miyomların tedavi cerrahi olarak planlanır. Bulgulara, miyomun sayısına, yerleşim yerine, hasta yaşına ve çocuk isteğinin olup olmadığına göre cerrahi değişkenlik gösterir.

Miyomlarda en sık ameliyat nedenleri; Şiddetli kanamaya neden olarak kansızlığa yol açmaları, karın içi organlara bası yaparak şiddetli kasık ağrıları ve kabızlığa neden olmaları ve kısırlığa yol açmalarıdır. Özellikle rahim içine doğru veya rahim duvarında büyüyen miyomlarda bu şikayetler daha sık görülmektedir.
Rahim içine doğru büyüyen bir miyom histeroskopi (rahim içinin kamera ile görüntülenmesi ve cerrahi işlem yapılabilmesi) ile rahatlıkla çıkarılabilir. Rahim duvarında veya rahim dışına doğru büyüyen miyomlar ise Laparoskopi (kapalı yöntem) veya Laparatomi (açık yöntem) ile çıkarılmalıdır.

Yakın zamana kadar miyomların çıkarılması (miyomektomi) için geniş bir cilt kesisi ile açık ameliyat yapılmaktaydı. Hastanede kalış süresi ve normal fiziksel aktiviteye dönüş süresi çok uzamaktaydı. Fakat günümüzde miyomların %95’i Laparoskopi ile deneyimli cerrahlar tarafından çıkarılabilmektedir.
ArabicBulgarianDutchEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

Brüksel Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi
Adres: Esentepe Mahallesi, Sağlam Fikir Sk. No:4 34394 Şişli/İstanbul

+90 212 213 8888

Brüksel Tüp Bebek Merkezi Facebook Sayfası     Bize WhatsApp ile de ulaşabilirsiniz        Brüksel Tüp Bebek Merkezi Instagram Sayfası        Brüksel Tüp Bebek Merkezi Youtube Kanalı
Whatsapp ile ulaşabilirsiniz