Derin Endometriosis Tedavi Süreci

Derin Endometriosis tedavisi

Hormonal tedavi (progestinler veya GnRHa) ağrıyı azaltmakta etkilidir. Tedavi kesildiği zaman ağrı tekrarı ihtimali yüksektir. Vajina ile makat arasındaki endometriosisde esas tedavi cerrahidir. Laparoskopik tedavi öncesinde uygun bağırsak temizliği gereklidir. Hasta cerrahi işlem ve sonrası ile ilgili bilgilendirilmelidir. Vajina ile makat arasındaki endometriosis hastalarında cerrahi ile tüm nodüllerin çıkartılması tercih edilen tedavi yöntemidir. Ameliyat öncesi dönemde 2-3 aylık adet kesici iğnelerin kullanılması cerrahiyi kolaylaştırmanın yanında hastalığın tekrar etme oranını da azaltmaktadır.

Tek başına ilaç tedavisi yüksek tekrarlama oranları nedeniyle yetersiz kalmaktadır. Cerrahini şekli seçilirken hastaya en az zarar vermek esas amaç olmalıdır. Cerrah hangi teknikte daha tecrübeli ise o metodu kullanmalıdır. Cerrahinin hedefi; lezyonu görünür hale getirmek, tamamen çıkartmak, yapışıklık oluşumunu engelleyecek önlemler almaktır.

Sonuç olarak, Vajina ile makat arasındaki veya Derin endometriozis nodül çıkarımı, en hassas laparoskopik cerrahi işlemlerinden biridir. Cerrah, ileri laparoskopik cerrahi, bağırsak cerrahisi ve idrar yollları konularında deneyimli olmalıdır, bundan dolayı bu tip operasyonlar takım çalışmasını gerektirebilir. Cerrahinin başarısı, semptomların azalması ve hayat kalitesinin artması cerrahi ekibin deneyimine ve lezyonların tamamen çıkarılması ile yakından ilişkilidir.
ArabicBulgarianDutchEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

Brüksel Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi
Adres: Esentepe Mahallesi, Sağlam Fikir Sk. No:4 34394 Şişli/İstanbul

+90 212 213 8888

Brüksel Tüp Bebek Merkezi Facebook Sayfası     Bize WhatsApp ile de ulaşabilirsiniz        Brüksel Tüp Bebek Merkezi Instagram Sayfası        Brüksel Tüp Bebek Merkezi Youtube Kanalı
Whatsapp ile ulaşabilirsiniz