Rahim (Endometrium) Kanseri

Rahim (Endometrium) Kanseri nedir?

Rahim (Endometrium) kanseri kadınlarda en sık görülen jinekolojik kanser tipidir. Endometrial kanserlerin birçoğu erken dönemde henüz kanser hücreleri rahim duvarına sınırlı iken yakalanabilmektedir. Böylece erken dönem tedavisi ile birçok hasta sağlığına kavuşmaktadır. Endometrium kanserinin %75’i menopozal dönemdeki, %25’i ise menopoz öncesi dönemdeki kadınlarda görülmektedir.

Yumurtalık (over) kanseri nasıl teşhis edilir?

Hastalığın erken döneminde belirtilerin silik olması ve hastanın dikkatini çekmemesi nedeniyle over kanserlerinin erken evre tanısının koyulması güç olmaktadır. Rutin jinekolojik muayene ve ultrasonografi, gerekirse bazı kan tahlilleri ( Ca-125) hastalara önerilmektedir. Kesin tanı cerrahi işlem ve patoloji sonucu ile belirlenir.

Cerrahi evreleme over kanseri tanısı ve tedavisi için gereklidir. Birçok kez cerrahi sonrası kemoterapi uygulanmaktadır. Özellikle ailesinde over kanseri olan hastalar rutin kontrollere gitmelidirler.

Rahim (Endometrium) Kanseri Risk Faktörleri

  • Yüksek doz karşılanmamış östrojen hormonuna maruz kalmak
  • Obezite
  • Hiç doğum yapmamış olmak
  • Hipertansiyon
  • Şeker hastalığı
  • Geç menopoz
  • Tamoksifen kullanımı

Rahim (Endometrium) Kanseri Belirtileri ve Teşhiş

Rahim (Endometrium) kanseri olan hastaların birçoğu erken dönemde anormal kanama semptomları ile karşımıza çıkmaktadır. Menopozdaki hastalarda vajinal kanama uyarıcı olmalıdır. Menopozal dönemde kadınların düzenli olarak jinekolog kontrollerine gitmeleri ve ultrasonografi ile rahim duvarı kalınlıklarını ölçtürmeleri önerilmektedir. Tanı için rahim içine basit bir işlem uygulanarak alınan dokular patolojiye gönderilir.

Rahim (Endometrium) Kanseri Tedavisi

Rahim (Endometrium) kanseri esas olarak cerrahi ile sınıflandırılan bir kanser türüdür. Cerrahi uygulanamayacak sistemik hastalığı olan hasta grubunda veya gebelik isteği olan hastalar dışında tedavi cerrahidir. Bu cerrahi işlem bir çok vakada laparoskopik olarak yapılabilen histerektomi (rahim çıkartılması), yumurtalıkların ve çoğu zaman lenf nodlarının da çıkartılmasını içerir.
ArabicBulgarianDutchEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

Brüksel Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi
Adres: Esentepe Mahallesi, Sağlam Fikir Sk. No:4 34394 Şişli/İstanbul

+90 212 213 8888

Brüksel Tüp Bebek Merkezi Facebook Sayfası     Bize WhatsApp ile de ulaşabilirsiniz        Brüksel Tüp Bebek Merkezi Instagram Sayfası        Brüksel Tüp Bebek Merkezi Youtube Kanalı
Whatsapp ile ulaşabilirsiniz