SPERM DONDURMA

Erkek üreme hücresi olan spermin ileri bir tarihte kullanılmak için dondurulmasını ifade eder.

Sperm Dondurma Nedir?

Doğurganlığın korunması üreme tıbbında oldukça yeni bir kavramdır. Erkeklerde erkek üreme hücresi olan spermin ileri bir tarihte kullanılmak için dondurulmasını ifade eder.
Sperm dondurma, bir erkeğin spermini toplama, analiz etme, dondurma ve saklama işlemidir. Saklanan spermler ileri bir tarihte yardımcı üreme tedavileri kapsamında başarılı bir şekilde kullanılabilir.

Hangi durumlarda kullanılır?

  • Kanser tedavisi görecek olan kişiler
  • Kişisel nedenlerle ileri yaşta çocuk sahibi olmayı düşünen kişiler
  • Sperm kalitesi kritik durumda olan kişiler
  • İleride infertilite riski olan kişiler (varikosel tedavisi görenler)

Sperm Dondurma Riskleri

Sperm dondurma 1953'ten bu yana bireylerin sağlıklı bebeklere gebe kalmalarına yardımcı olmak için başarıyla kullanılmaktadır. Güvenli, standardize edilmiş ve teknoloji ilerledikçe gelişmeye devam eden bir uygulama olan sperm dondurma herhangi bir nedenden ötürü ileri bir tarihte çocuk sahibi olmayı planlayan ve sağlık sperm hücrelerine sahip olan her erkeğe uygulanabilir.

Sperm donması ile ilgili birincil endişe, tüm spermlerin donma ve çözülme işleminde hayatta kalmamasıdır: Sağ kalan sperm hücrelerinin bir embriyoyu dölleme kabiliyeti, donma veya çözme işlemi sırasında tehlikeye uğramaz. Dondurulan spermin kullanımı için ise bir zaman sınırı olmadığı kabul edilir.

Sperm Dondurma Prosedürü

Spermin dondurularak saklama işlemi şu aşamaları içerir:
  • Enfeksiyon için rutin tarama (HIV, hepatit ve sifiliz için hızlı plazma reaktif testi).
  • Sperm numunesi verilmesi veya sperm ekstraksiyonu yapılması.
  • Sperm miktarının ve kalitesinin laboratuar analizi.
  • Canlı spermlerin dondurulması.
  • Spermin süresiz olarak depolanması.
Dondurulan spermlerin saklanması kaliteli bir laboratuvar ortamı ve kayıt sistemi gerektiren, itina ile takip edilmesi gereken bir süreçtir. Merkezimizde bünyesinde bulunan embriyoloji laboratuvarı için uyguladığımız güvenlik sistemimiz hastalarımızın kişisel bilgileri ile merkezimizdeki kayıtlarının da kullanıldığı gelişmiş bir algoritma ile korunmaktadır. Yardımcı üreme tedavilerinde embriyoloji laboratuvarı ortamı ve kalitesinin önemi hakkında bilgi alın.
ArabicBulgarianDutchEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

Brüksel Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi
Adres: Esentepe Mahallesi, Sağlam Fikir Sk. No:4 34394 Şişli/İstanbul

+90 212 213 8888

Brüksel Tüp Bebek Merkezi Facebook Sayfası     Bize WhatsApp ile de ulaşabilirsiniz        Brüksel Tüp Bebek Merkezi Instagram Sayfası        Brüksel Tüp Bebek Merkezi Youtube Kanalı
Whatsapp ile ulaşabilirsiniz