Yumurtalık Uyarılması (OI) & Aşılama (IUI)

Yumurtalık Uyarılması (Ovulation Induction),İlaç tedavisi yoluyla yumurtalıkların gelişmeye ve salınmaya teşvik edilmesidir. Aşılama ise - İntrauterin insemination (IUI); döllenmeyi kolaylaştırmak için kadının rahmine spermi enjeksiyon yöntemiyle yerleştirmeyi içeren bir doğurganlık tedavisidir.

Yumurtalık Uyarılması (OI) & Aşılama (IUI)

Yumurtalık Uyarılması (Ovulation Induction) nedir?

İlaç tedavisi yoluyla yumurtalıkların gelişmeye ve salınmaya teşvik edilmesidir. Planlı ilişki ve aşılama yöntemiyle gebe kalma şansını artırır.

Yumurtalık Uyarılması kimler için uygulanabilir?

Yumurtlama için düşük düzeyde hormon üreten veya hiç yumurtlamayan; ancak, fallop tüplerde tıkanıklığı olmayan ve erkek partnerin normal semen analizine sahip kadınlar için uygun olan bir yöntemdir.

Yumurtalık Uyarılması için ne tür ilaçlar kullanılır?

Ovülasyon indüksiyonunda kullanılan ilaçlar şunları içerebilir:

Normal yolla yumurta üretimi gerçekleştiremeyen kadınlarda yumurtlamayı teşvik etmek amacıyla kullanılan ilaç vücudu folikul uyarma hormonu (FSH) üretmeye teşvik eder. Bir kadının düzensiz veya uzun menstrüel siklusları varsa en sık kullanılan ilaç türüdür.

Folikül uyarıcı hormon (FSH)

FSH hormon enjeksiyonları, yumurtalıkta gelişen foliküllerin sayısını ve dolayısıyla bir döngü sırasında yumurtlanan yumurtaların sayısını uyarmak için kullanılabilir. Bir başka hormon hCG, foliküller geliştirildikten sonra yumurtlamayı tetiklemek için enjeksiyon formunda kullanılabilir.

Yumurtalık Uyarılması Süreci

Değerlendirme

Doktorlarımız, yumurtlama döngüsünü, döngünün belirli aşamalarındaki hormon seviyelerini ölçmek için kan testleriyle değerlendirir. Kan testlerine ek olarak, yumurtalıklarda folikül gelişimini ve rahim astarının kalınlığını ve görünümünü incelemek için ultrasonografi değerlendirmesi yapılır.

Uyarılma

Yumurtalıklarınız, yumurta içeren foliküllerin büyümesini teşvik etmek için ilaçlarla uyarılır. Doktorlarımız, durumunuz için en uygun ilacı veya ilaç kombinasyonunu sizinle görüşecektir.
Bu uygulamalardan istenilen cevapların alınması gerekli olduğu gibi, vücudun aşırı cevap vermesi durumu arasında ince bir çizgi bulunmaktadır. Bu yüzden başvuran çiftler bu konu hakkında bilinçlenerek, uzman doktor ve merkez seçimine dikkat etmeleri önemli bir ayrıntı olmaktadır. Yumurtalıkların Aşırı Uyarılması hakkında detaylı bilgi alın.

İzleme

Gelişen foliküllerin sayısını ve boyutunu kontrol etmek için ultrasonlar ve / veya kan testleriyle yakından takip edilir. İzleme çoğul gebelik riskini azaltmak için kritik öneme sahiptir.

Planlı İlişki veya Aşılama Yöntemi (IUI)

Yumurtlama zamanının yakınında doktorlarımız, gebelik olasılığınızı en üst seviyeye çıkarmak için cinsel ilişkide bulunmak veya hazırlanan spermin rahime yerleştirildiği bir aşılama (IUI) tedavisi için en uygun günü tavsiye edecektir.

Aşılama Nedir?

Aşılama - İntrauterin insemination (IUI), döllenmeyi kolaylaştırmak için kadının rahmine spermi enjeksiyon yöntemiyle yerleştirmeyi içeren bir doğurganlık tedavisidir. Aşılamanın hedefi, fallop tüplerine ulaşan sperm sayısını artırmak ve ardından döllenme şansını arttırmaktır.

Aşılama ile birlikte sperm işlevsel olarak avantaj kazanır; ancak yine de yumurtaya kendi başına ulaşmak ve döllemek için belirli bir sperm gerektirir. Tüp bebek tedavisine göre daha basit ve az pahalı bir seçenek olarak doğurganlık tedavisinde kullanılmaktadır.

Aşılama Hangi durumlarda kullanılır?

  • Sperm kalitesi yetersiz olan kişiler
  • Ereksiyon bozuklukları
  • Kadınlarda sperm hücrelerine zarar veren antikorlara sahip olunması
  • Endometriosis olan kişiler
  • Sebebi açıklanamayan infertilite problemi olan kişiler
durumlarında tedavi seçeneği olarak kullanılmaktadır. Bu yöntemin ideal şekilde uygulanması için sperm kalitesinin belirli bir seviyede olması ve kadında fallop tüplerinde tıkanıklık olmaması gerekmektedir.

Aşılama Tedavi Riskleri?

Aşılama tedavisinde kullanılan ilaçlar yumurtalıklarda birden fazla follikül gelişimine sebep olabileceğinden çoklu gebelik ihtimalinde artış olabilir. Ayrıca, tedavide kullanılan ilaçlar nadir de olsa bazı kişilerde aşırı hassasiyet oluşturabilir veya ilaçlara tepki vermeyebilir, bu gibi durumlar tedavinn bir sonraki menstrual döneme ertelenmesine neden olur. Son olarak, LH hormonunundaki yükselme nedeniyle follikül beklenenden erken çatlayabilir; bu durum da tedavinin bir sonraki menstrual döneme ertelenmesine neden olur.

Aşılama Başarı Oranı

Aşılama ile gebelik elde etme oranı % 15-20 arasındadır. Bu yöntem uygun çiftlerde 4 - 5 kez denenebilir. Aşılama ile gebelik elde edilemeyen çiftlerde özellikle yaş problemi varsa ICSI / IMSI/ IVF uygulamalarına geçilmelidir

Aşılama Tedavisi Süreçleri

Yumurtalık Uyarılması ve Geliştirilmesi

Yardımcı üreme tedavilerinde ilk yapılan işlemlerden biri sayılan yumurtalıkların uyarılması işlemi, hamilelik şansını arttırabilmek için çeşitli ilaçlar ile takviye yapılarak sağlıklı ve verimli yumurta hücreleri oluşmasına yardımcı olma işlemidir. Yumurtalıklar ilaçlar sayesinde uyarılır ve böylelikle yumurtlama döneminde daha sağlıklı foliküller elde edilmiş olur.

Tedavi başladıktan sonra belirli aralıklarla kontrol muayenesi yapılırak, vajinal ultrasonografi ile gelişen foliküllerin sayısı ve büyüklüğü kontrol edilir. Yumurtalıkların ultrasonda gözlenen durumuna göre kanda östrojen incelemesine gerek duyulabilir.

Yumurta Uyarılması

Uyarılma sürecinde belirli bir olgunluğa ve kaliteye ulaşan yumurtalar çatlatma iğnesi uygulandıktan 32-36 saat sonra yumurta toplama işlemine hazır olur. Bu aşamada beklenen başarının sağlanması için zamanlama oldukça önem taşır: Belirlenen zamanda iğne doğru bir şekilde uygulanmalıdır.

Spermanın Hazırlanması

Aşılama yönteminde sperm hazırlığı, spermlerin en iyi şekilde seçilip konsantre edilmesinden oluşur.

Aşılama

Aşılama günü erkekten alınan sperm numunesi bir dizi işlemden geçirilerek, yumurta hücresini dölleme ihtimali en yüksek olan sperm hücreleri ayrılır ve kateter adı verilen plastik bir kanül yardımıyla rahim içerisine enjekte edilir.

  • Ağrısız bir işlem olduğundan anestezi gerektirmez.
  • Özel bir durum yoksa ortalama 10 ile 15 dakika arasında sürer.
  • Aşılama işleminin tamamlanması ardından günlük rutininize dönebilirsiniz.
  • İşlem sonrası cinsel hayatınızda herhangi bir kısıtlama gerektirmez.

Aşılama Tedavisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Aşılama tedavisi kimlere uygulanabilir?

Aşılama işlemine uygunluk kriteri anne adayında yumurta gelişiminin sağlıklı olması ve baba adayında sperm kalitesinin üzerinde çalışılabilecek kalitede olmasıdır. Anne adayının polikistik over gibi yumurtlama işlevinde bozukluğa neden olan sorunlar varsa veya erkek sperm kalitesinde makul bir düşüklük varsa aşılama tedavisine başvurulabilir.

Aşılama işlemi öncesi nasıl bir hazırlık yapmalıyım?

Erkekler sperm kalitesini etkileyen sigara, alkol gibi madde kullanımından kaçınmalı. Kadınların işlem günü devam eden vajinal enfeksiyon gibi rahatsızlıklarının olmaması gerekir. Vajinal kozmetik madde kullanımından kaçınılmalıdır.

Aşılama işlemi sonrası dinlenmek gerekir mi?

Aşılama işlemi birkaç dakika gibi çok kısa bir sürede tamamlanır. Herhangi bir ağrı hissedilmez. İşlem sonrasında 10-15 dakika dinlendikten sonra günlük yaşantı akışına devam edilebilir

Aşılama tedavisi en fazla kaç defa denenebilir?

Aşılama tedavisinde 6 aşılama uygulaması ile hamilelik elde edilememiş ise, daha fazla zaman kaybetmeden bir an önce tüp bebek tedavilerine geçilmesi tavsiye edilmektedir.
ArabicBulgarianDutchEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

Brüksel Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi
Adres: Esentepe Mahallesi, Sağlam Fikir Sk. No:4 34394 Şişli/İstanbul

+90 212 213 8888

Brüksel Tüp Bebek Merkezi Facebook Sayfası     Bize WhatsApp ile de ulaşabilirsiniz        Brüksel Tüp Bebek Merkezi Instagram Sayfası        Brüksel Tüp Bebek Merkezi Youtube Kanalı
Whatsapp ile ulaşabilirsiniz